Hooaeg 2002

2002 Hooaja lõpetamine

Hooajale panime lõpu koos lume ja jääga. Jätkasime mõisade külastamise traditsiooni ning seekord külastasime Palmse mõisa. Oma üritust alustasime Palmses turismireisiga ning vaatasime üle kohalikud vaatamisväärsused. Õhtu edenedes vaatasime üle 2002 hooajal tehtud pildid ning erinevaid kogutud filme.

Jätkasime õhtusöögi ja saunaga ning veetsime muidu mõnusalt aega. Omalt poolt täname giidi ja Park Hotell Palmse personali, kes meid välja kannatas ning meile ööläbi võileibu valmistas.

Vaata lisaks: Palmse mõis

6-8.09.2002 Baltic and Scandinavian Porsche Meeting 2002.

Reede, 6.september

“See ei ole võimalik, et terve suvi on olnud Eestimaal troopika ja just sellel nädalavahetusel on pilves ja sajab vihma!”, ütles Joona Eesti Porsche Klubi asepresident reede hommikul.

Kuna aga ilma suhtes ei saa midagi ette võtta, pakiti oma Porsched maast laeni asju täis, lisaks veel naised-lapsed ka (kes ütles, et Porsche pole pereauto!?) ning asuti Pärnu poole teele, et korraldada Baltic and Scandinavian Porsche Meeting 2002. Nn. staap ehk siis ööbimispaik asus Valgeranna hotellis Villa Antropoff.
Kogu üritus oli organiseeritud EPK juhatuse poolt: Janek Part - president, Joona Saluvee – asepresident, Toomas Kiisküla – juhatuse liige. Kohale jõudes asuti kohe ettevalmistusi tegema. Kuna klubiliikmete hea sõber Reinis (ingl. k. vihm on) Lätist jäi viimasel minutil tulemata, läks ka ilm ilusaks ja päike tuli välja.
Tsiteerides klassikuid, et kaugelt nurga mehed peavadki varem kohal olema, nii jõudsid kohale esimestena leedukad. Kõige pealt kostus metsa vahelt madalat pehmet mürinat ja alles mõne aja pärast ilmusid ka masinad nähtavale. Silm puhkas, kui üksteise järel sõitsid parkimisplatsile hõbedane 964 Turbo , punane 911 SC, lilla 911 Carrera (964 Turbolook), sekka veel ka 944 Turbo ja 996. Siis saabusid külalised Läti Porsche Klubist (928, 944) ja Baltias Sporta Auto (kollane ja hõbedane 986 e. Boxster) ning esimene Soome Porsche Klubi esindaja 944 Turboga. Eestist olid kohal 924 S (Strossek), 924 cup-i auto, kaks 944, kaks 968, 993 Carrera 2, 996 Carrera 4 Cabrio. Hilja õhtul jõudis pärale veel üks 911 SC Soome klubist, 944 Lätist ja 911 SC Eestist.
Et esimese võistluseni oli veidi aega, siis said kõik ennast rahulikult sisse seada mugavatesse majakestesse.
Nagu öeldud, toimus esimene võistlus juba samal õhtul, milleks oli traditsiooniks kujunenud autoorienteerumine. Esimesena startis ainuke naisekipaaz: Siiri (kaardilugeja) ja Katriin (juht) 968-ga (EST). Kuna naiste loogika on natuke teine kui meestel, siis ei saanud me alati täpselt kaardi pealt aru, kuhu me sõitma peame. Aga mis valesti, see uuesti (ja nii umbes kümme korda järjest)! Kui me lõpuks finishisse jõudsime, selgus, et oleme viimased. Kuid tähtis ei ole võit, vaid et endal ja teistel lõbus oleks ning ka see, et me ei katkestanud, nagu juhtus kahe leedu võistkonnaga. Võitsid Art Schnaider (juht) ja Jaak Ennuste 993-ga (EST).
Pärast õhtusööki Villa Andropoff õdusas restoranis, toimus viktoriin Porsche teemadel. Küsimused olid parajad pähklid, nii et lihtsam oleks vist olnud bingo lotoga miljon võita, kui kõikidele küsimustele õigesti vastata. Enim punkte õigete vastuste eest sai James Herne (EST). Seejärel tutvustas Janek EPK-d ja toimunud üritusi, näidates pildimaterjali. Ning oligi aeg minna magama, sest hommikul kella kümnest algasid uued võistlused. Kes jaksas need rockisid hilisööni ja tegid sauna.

Laupäev, 7. september.

Hommikusöök söödud, koguneti Sauga ringrajale, et jälgida 924 Cup-i. Samal ajal said soovijad proovida oma oskusi slaalomis.
924 cup etapile järgnes kõikidel soovijatel võimalus proovida oma auto sõiduomadusi rajal. Baltias Sporta Auto oli kaasa toonud kaks Boxsterit, millega sai samuti proovisõitu teha. Kes tahtsid, käisid ka Pärnuga tutvumas. Peale lõunat oli ringraja võistlus kõikidele Porschedele. Arvestust peeti kahes eraldi klassis: kuni 200hj ja üle 200hj. Võitjad olid Matti Kylamarkkula (FIN) klassis kuni 200hj ja Timo Oinonen (FIN) klassis üle 200hj. Kahjuks jäi ära (korraldajatest mitteolenevatel põhjustel) Pärnu lennuväljale planeeritud ¼ miili kiirendusvõistlus. Seega oli õhtusöögini rohkem aega, kui ette nähtud, nii et kes tahtis sai isegi meres ujumas käia.
Peale õhtusööki anti välja esimesed auhinnad 924 cup-i etapi võitjale ja naljaga pooleks ka kõige “koledama” autoga saabujale, kelleks oli Läti Porsche klubi president Martins, kes saabus üritusele Hondaga, mõistagi oli ka ta ise selle üle õnnetu kuna tema 928GT ei olnud selleks ajaks veel remondist tulnud. Sellele järgnesid tervitused ja kingituste üleandmised Baltias Sporta Auto esindaja hr. Ulrich Thieleman´i ja Soome Porsche klubi presidendi hr. Matti Kylamarkkula poolt. Oma tervitussõnad ütles ka Porsche Club co-ordination meeskonnast hr. Volker Spannagel. Hr. U. Thieleman tutvustas Porsche Cayenne tehast ning hr. V. Spannagel rääkis teistest PC-st üle maailma. Kes jaksas, see chillis edasi, teised pugesid põhku.

Pühapäev, 8.september.

Hommikul korjati kokku Concours d´Elégance hääletussedelid, kuhu pidi olema märgitud kolm kõige enam meeldinud autonumbrit. Hääletada võis ka enda auto poolt. Sellele järgnes hommikusöök ning kella 11.00 koguneti konverentsisaali autasustamisele. Kõigepealt jagati auhinnad üksikalade võitjatele. Lisaks väikestele auhindadele, oli Porsche AG välja pannud ka Grand Prix, milleks oli Porsche jalgratas. Selleks, et jalgratast võita, pidi kõikide võistluste summas koguma enim punkte. Arvesse ei läinud 924 cup-i etapp ja Concours d´Elégance. Punkte kokku lüües, selgus, et rebimine esikoha eest oli päris tihe. Ainult kahe punktiga tuli võitjaks James Herne 996 Carrera 4 Cabrioga (EST). Teise koha saavutas Jaak Ennuste 993 Carrera (EST) ja kolmanda koha Matti Kylamarkkula 911 SC (FIN). Ratast vastu võttes, ütles James, et see on tal tegelikult alles esimene auhind, sest alati on ta olnud korraldaja. Meil kõigil oli siiralt heameel selle üle, et just tema võitis, sest keegi teine ei ole pannud nii palju oma aega ja energiat EPK arendamisse kui James. Palju õnne ja suured tänud!
Concours d´Elégance´i võitjaks tuli napilt Soome klubi presidendi kollane 911 SC. Ka lapsed said mälestuseks mänguasjad. Sellega oli ürituse ametlik osa läbi.
Minu arvates oli tore see, et neil klubi liikmetel, kel ei olnud võimalik viibida Pärnus kõik kolm päeva, tulid vähemalt ühekski päevaks, sest nagu klassikagi ütleb, et kui sa ei jõua teha tervet rehkendust, siis tee vähemalt pool.
Vesteldes hr. Spannageliga, oli tema poolne hinnang üritusele väga positiivne. Imestust tekitas temas see, et paljud klubi liikmed olid kaasa võtnud terve oma pere koos kõige pisematega. Selgitasime, et see ongi meie filosoofia – Porsche ongi nagu üks pere.
Kokkuvõtteks võib öelda, et üritus läks igati korda ja, kui eestlase moodi viriseda, siis kahju, et nii ruttu lõppes! Suur aitäh teile – Janek, Joona ja Tom!!!

Eesti Porsche Klubi juhatus tänab Villa Andropoff personali külalislahkuse eest, Baltias Sporta Auto´t ja Porsche AG´d nii moraalse kui ka materiaalse abi ja toetuse eest ja loomulikult kõiki osalejaid, sest ilma teieta ei oleks midagi toimunud!

Autor: Katriin

5-11.08.2002 Porsche Trip 2002

Porsche Trip 2002 - nii nimetame oma väikest sõitu Saksamaale, Austriasse ja Itaaliasse 2002 aasta augustikuus. Sõidust võtsid osa 2 autot, kummaski 2 inimest. Ehk siis Heidy, Tiina, Jaak ja Sven. Üks neist autodest oli sinine 2001 aasta 996 Turbo ja teine 1994 aasta valge 993 Carrera.

Meeldetuletuseks autode tehnilised andmed:

  1994 993 Carrera 2 2001 996 Turbo
Silindreid, maht 6 sil., 3.6L boxer 6 sil., 3.6L boxer
Võimsus 272 hj (200 kW) 420 hj (309 kW)
Vääne 330 Nm 560 Nm
Kiirendus 0-100 km/h 5,6 s. 4,2 s.
Jõuülekanne 6 käiku, tagavedu 6 käiku, nelivedu
Max. kiirus 270 kmh 305 kmh
Kaal 1370 kg 1540 kg

Tallinn-Rostock

Saksamaale viis meid ja autosid Silja Line kiirpraam Finnjet. Laev lahkus Tallinna sadamast kell 2 päeval ja ja jõudis järgmisel päeval kell 12 kohaliku aja järgi kohale. Seega 23 tunniga Saksamaale.
Aeg laevas möödub kiiresti tänu saunale, restoranidele ja show-baarile. Lisaks saab kätt harjutada rallimängus, külg-külje kõrval kihutades Lancia Delta või 4WD Celicaga.

Rostock-Zell am See

See ligi 1000 km lõik oli valitud esimese päeva teeks. 90% maast kulges mööda autobahn'e, läbi Saksamaa ja viimane ots Alpi eelmäestikus veidi kitsamatel teedel. Saksa kiirteed on kiired ja tasuta, kui kasutada kahte sõna nende iseloomustuseks. Tavaliselt 3-realine ühes suunas, kus kolmanda rea keskmine kiirus on 180-210 km/h. Kui teisest reast kolmandasse rivistuda, peab hoolikalt peeglisse vaatama, ka 180-ga sõites. Tagant võib läheneda M5 või S8 sinust 70 km/h suuremal kiirusel. Kui Eestis kiiret möödasõitu teha, olen vahel kolmandat käiku kiirendamiseks kasutanud, Saksamaal on kõik +2. Seega sõidad kuuendaga ja kiirendad viiendaga. Samas oli kade vaadata, kuidas Sven kiirendas ees Turboga kuuenda käiguga 150 pealt kahesaja peale nii-et vabalthingav Carrera kuidagimoodi järgi ei püsinud.
Lõuna-Saksamaal hakkas sadama ja liiklus aeglustus 140-150 peale. Mõned hullud jätkasid siiski möödasõite ca 200-ga! Nägime ka ühte BMW-d kes oli spinnanud tagurpidi teepiirdesse. Teed on siiski nii head, et loike ei teki. Ühtlaselt õhuke veekiht aga veelibisemist ei tekita.
Tegime väikese peatuse Nürnbergi kesklinnas. Sinna juhatas meid täpselt kohale SatNav. Linnast väljasõites juhtus siiski väike aps. Sissetrükitud Austria Salzburg ei osutunud suunaks, kuhu minema pidime. Kompuuter valis Saksamaa Salzburgi ning Sven pidi eirama satelliitnavigatsiooni naisehäält, kes pidevalt käskis vales suunas pöörata. Pidime lausa tee ääres kinni pidama, et kompuuter-naine vait keerata.
Kütust kulus ootamatult vähe. Vaat et vähem kui Tallinn-Tartu maanteel, kus närvilisi- tõmblevaid möödasõite peab tegema. Carrera vabalthingav võttis ca 13 liitrit saja peale ja Turbo liitri-poolteist rohkem. Hämmastama pani sagedus, mille järel Turbot pidi tankima, iga 400 km järel. Carrera suurema paagi ja väiksema kuluga sai sõita ligi 150 km rohkem. Bensiin maksis ca 1 euro liitri kohta. Tankisime Super Plussi, mis vastab meie 98-le.
Öösel kell 1 jõudsime sihtpunkti ja peale ühe pudeli punase veini nautimist läksime magama.

Zell am See - Bad Gastein - Zell am See

Teine päev oli puhkamiseks ja lõdvestumiseks. Jõime hommikukohvi kauni Grand Hotelli järveäärses lilleaias ja ostustasime sõita Bad Gasteini, kus pidi olema veekeskus kuumaveebasseinidega. Sinna viis vahelduva laiusega mägedevaheline tee. Kaunis, kuid mitte entusiastlikule juhile mõeldud. Kitsas tee kogus 5-6 autolisi järjekordi aeglasemate liiklejate taha. Ka vastassuunas oli tihe liiklus. Kolonnidest sai siiski mööda 3.-da käiguga lastes mootori peaaegu piirajasse.
Peale 2-tunnist vedelemist basseinides, mis küll täielikult meie ootustele ei vastanud, sõitsime tagasi Zell Am See-sse. Tee peal einestasime kaunis mägikindluses. Kuna mehed nautisid veissbeer-i, olid Porschede roolis seekord naised.

Zell am See - Garda

Kolmandal päeval sõitsime üle Alpide Itaaliasse, täpsemalt Garda järve äärde. Valisime kiirtee asemel huvitavama mägitee. See kulges Grossglockneri mäest (kõrgus 3800m) mööda.
Huvitavat sõidukogemust vähendasid siiski vihm ja suhteliselt tihe liiklus. Sõitsime läbi Lienzi, Bolzano ning jõudsime Garda järve äärde Torbole linnakesse.
Torbole on surfarite paradiis, kuid tänu tuulevaiksele ilmale oli tuhande sõitja asemel järvel mõni üksik. Peale väikest einet (pizza ja lasagne) sõitsime edasi Riva kaudu Riviera del Gardone-sse, kus ööbisime.
Riva ja Riviera del Gardino vaheline tee on põnev (see, mis järvest ida poolt mööda läheb). Järve kallas on järsk, tihti püstloodne. Tee kulgeb karniisil ja järgib kaljuseina iga pööret. Tee on nii kitsas, et vastutulevate autode puhul on eestlasele asi kaunis harjumatu. Tihedalt on tunneleid. Kuigi teel on pidev telgjoon, sooritavad mõned kohalikud (?) hulljulgeid möödasõite. Pidin ühel korral kõvasti pidurdama, et möödasõitja enda ette lasta, vältimaks kokkupõrget vastutulejaga. Liiklus on kiire.

Garda - Milaano - Berliin

Neljandal päeval läks seltskond lahku. Üks auto (Turbo) sõitis edasi Prantsuse Rivierasse, meie aga pöördusime tagasi kodupoole. Näpunäide algajatele euroopa-matkajatele: vältige pikkadeks sõitudeks nädalavahetusi. Sõitsime Milaanost üles põhjapoole, et Shveitsi Alpid ületada. Istusime ummikutes ja liikusime 6 tunni jooksul edasi vaid 200 km. Õnneks muutus liiklus kiireks kui olime jälle Saksamaal. Selleks hetkeks oli juba öö, kuid sõita on siis parem. Autosid oli vähe ja kiirus oli pidevalt 170-190. Selle kiirusega oli mugav ja pingevaba pikka maad sõita. Palju oli veoautosid. Kui päeval võtavad nad enda alla esimese rea, siis öösel oli neid kohati ka teine rida täis.
Kella kolmeks öösel olime juba Berliini lähedal, päeva läbisõiduks üle 1100 km. Ööbisime teeäärses hotellis.

Berliin - Rostock

Taas õpetus nendele, kes pole enne Saksas sõitnud: nädalavahetustel varuge aega. Sadakond kilomeetrit sõitsime taas 180-200 km/h aga siis istusime ummikus ligi pool tundi.
Ummiku põhjusest aru ei saanud. Tasapisi hakkasid autod sõitma ning varsti liikusime taas vabalt. Kuna olime aega varunud, saime tutvuda ka Rostocki linnaga, mis on sadamast kümmekond km eemal. Kena linn mõnusate tänavarestoranidega. Pühapäeval on poed ja kaubamajad Saksamaal kinni.

Kokkuvõte

Mis reis maksma läks ühe autokonna peale?
Tallinn-Rostock-Tallinn 2 in. + auto ~900 EUR
4 ööd hotellides (****) 2 in. ~500 EUR
Bensiin 350 l ~350 EUR
Lõuna- ja õhtusöögid ~500 EUR
Kokku ~2250 EUR

Mida teisiti teeks?

1. Väldiks nädalavahetusi pikkade otsade tegemiseks.
2. Kontrolliks enne väljasõitu hoolikalt rataste tasakaalustust. Saksa kiirteedel hakkas näiteks minu autol 180 peal üks tagaratas vibreerima. Sõita sai, aga häiris. Vibratsioon läks 200 peal üle.
3. Oleks kauem Itaalias ja Prantsusmaal. Need on huvitavad riigid, ka sõitmiseks. Saksa kiirteed on vaid vältimatus, mis tuleb üle elada kohalejõudmiseks.

Reisikirja kirjutas
Jaak Ennuste

27.07.2002 Ahvenisto ringrada, Hämeenlinna

Soome Porsche Klubi pidas ringraja harjutuspäevi 26-27.juulil. Külla olid kutsutud nii Eesti Porsche Klubi kui ka Soome Ferrari Klubi.

Eesti Porsche-meeste ja -naiste tagasihoidlik delegatsioon asus kiirlaevaga kl. 8 hommikul Tallinast teele ja peale väikest äraeksimist Soome Vabariigi teedel jõudsime poole ühe paiku Hämeenlinna. Nagu selgus, ei olnud me hilinemisega midagi kaotanud. Varem oli vihma sadanud ja just meie kohalejõudmise ajal hakati alles esimesi huvilisi rajale laskma.

Nagu öeldud, olid kutsutute hulgas ka Ferrarid. Väga ootamatu oli aga, et Ferraride kiirus jättis ringrajal tõsiselt soovida. Testarossa ja 348-d jäid jalgu nii Toomas Kiisküla 968-le (240 hj) ja Armin Kõomäe 996-le (320 hj), rääkimata Sven Mansbergi 996 Turbost (420 hj). Kiireim auto rajal oli soomlaste toruraami ja korvistmetega varustatud kollane 996 GT3.

13-14.07.2002 3. etapp Tabasalu

Tegemist oli esimese ööetapiga ja seetõttu põnevust kui palju. Ajasõitudes juhtus Hansmani autoga (nr. 7) väike õnnetus - esirattas tuli mingil põhjusel ära, kortsutades esitiiva. Esitiib monteeriti ära ja ratas pandi alla tagasi ning sõit läks edasi.

Peale ajasõite oli stardijärjekord selgitatud ja 20-ringiline võistlus võis alata. Kahjuks katkestasid võistlusautod 2 ja 4 sõidu õige varakult. Kulli autol (nr. 2) oli probleeme mootoriga ja Päädami auto (nr. 4) sai võistluse esimeses kurvis toimunud kokkupõrkes kannatada.

Kindla võidu võttis Risto Kõiv Carmus Tuningu uue võistlusautoga.

Porsche-fännidele pakkus silmailu uus kollane 911 Turbo.

Koht juht tiim kval.aeg aeg punkte
1 Risto Kõiv Carmus Tuning 50,23 17:29,24 10
2 Aivar Linnamäe Magnum Racing 51,23 +00:16,05 6
3 Hannes Hansman Kull-2 52,67 +00:18,83 4
4 Joona Saluveer LL Memorial 52,45 19 ringi (95%) 3
5 Raido Kull Kullipesa 50,74 3 ringi (15%) 0
6 Peep Päädam PP Racing 53,54 1 ring (5%) 0

22-24.06.02 Männiku metsatalu, Viljandi

22-24.juunini pidas EPK Viljandimaal suvepäevi. Kuna jaanipäeva tähistatakse tihti pereringis, siis oli oodata, et väga suurt osavõttu üritusest ei tule. Siiski ei saanud ka kurta, sest autodevalikust (911, 924/944, 924S Strosek, 928, 944, 951, 968) oleks vabalt võinud Porsche-näituse korraldada.

Kogunesime laupäeva hommikul kl.10 Järve Nestes. Sõit läks läbi Mäo ja Viljandi Intsu külla, Männiku metsatallu. Puhkus võis alata!

Väga huvitavaks osutus Janeki korraldatud orienteerumisvõistlus metsas. Kuna tegemist oli orienteerumisvõistlusega, mis toimus Jaanipäeval, siis oli arusaadav, miks kaardi järgi tuli metsast kesvamärjukese pudeleid otsida. Orienteerumisest võttis osa neli võistkonda, igaühes neli liiget. Võitjate meeskonna liikmed said diplomi. Peale orienteerumise toimus ka jalgpallimatsh hiiglasuure palliga. Nalja sai kõvasti! Loomulikult tegime ka sauna, grillisime vorsti ja shaslõkki ning tegime jaanituld. Peale kahepäevast "metsas" viibimist ei tahtnud keegi enam linna tagasi tulla. Suured tänud perenaisele Agele ja peremehele Siimule!

02.06.2002 2. etapp Rapla

Start oli huvitav nagu alati. Neljandalt kohalt startinud Aivar Linnamäe üritas juba esimeses kurvis mööduda Joona Saluveerist. Joonaga kõrvuti lähenesid nad järgmisele tsikaanile kust esimesena väljus Aivar. Nagu 2002. aasta esimeselgi etapil,ei suutnud Raido Kullile sellelgi korral keegi konkurentsi pakkuda.

Eks üks põhjusi, miks võistlus ilma suurema kohtade vahetamiseta möödus oli ka rajas endas - nimelt on Rapla rada kõige aeglasem rada ja möödasõite on väga raske teha. Seda enam et eelsõitudes teise aja sõitnud Peep Päädami eesmärgiks ei olnud võistlust võita, vaid saada teine koht ja nii ta siis läbis ring ringi järel Aivar Linnamäe ja Joona Saluveer kuklasse hingamas.

15.ndal ringil katkes Joona kannatus ja ta üritas ühes kurvis mööda trügida. Trügimine lõppes aga sellega, et Aivar tegi 180-kraadise pirueti ja Joona sõitis oma esirattaga tema tagarattasse, mille tulemusel Joona auto niivõrd palju kannatada sai, et ta oli sunnitud võistluse katkestama ja boksi ära sõitma.
Nüüd oli vahe Peep Päädami ja Aivar Linnamäe vahel suureks veninud ja Aivar alustas Peebu püüdmist. Viimase ringi alguseks oli Aivar juba Peebu kinni püüdnud ja jällegi oldi olukorra ees, kus möödasõiduks oli vaja trügida. See aga lõppes Peebu jaoks kurvalt - ta kaotas teise koha paarsada meetrit enne finishit.

Koht juht tiim kval.aeg aeg punkte
1 Raido Kull Kullipesa 56,16 n/a 10
2 Aivar Linnamäe Magnum Racing 58,64 n/a 6
3 Peep Päädam PP Racing 57,58 n/a 4
4 Joona Saluveer LL Memorial 58,26 15 ringi (75%) 3

01.06.2002 One Mile Challenge 2002, Tapa lennuväli

1.juunil sai jälle teoks kauaoodatud autospordiüritus ehk siis lõppkiirusvõistlus "One Mile Challenge 2002". Võisteldi kolmes klassis:

A - kuni 2000 cm3 vabalthingavad mootorid.
B - kuni 3000 cm3 vabalthingavad-, kuni 1800 cm3 ülelaadimisega-* ja vabalthingavad wankelmootorid.
C - üle 3000 cm3 vabalthingavad-, üle 1800 cm3 ülelaadimisega- ja ülelaadimisega wankelmootorid.
(ülelaadimine tähendab, et kasutusel on turbo, kompressor ja/või nitro)

Porschedega võtsid osa Sten Herne (B), Kristjan Pappa (B) ja Kert Treufeldt (C). B-klassis läks Porschedel plaanitult hästi: Kristjan Pappa - I koht ja Sten Herne - II koht.

Tunnustuseks korralduskomiteele võib öelda, et üritus oli väga hästi korraldatud (mida ei kohta just tihti kiirendusvõistlustel). Suured kiidusõnad peaorganisaator Peep Pihotalole!

20.04.2004 1. etapp Aravete

Nagu arvata oli, alustas Raido Kull hooaega raevukalt. Seda kinnitasid ka tema eelsõitude ajad. Eelsõitude aegade järgi pandi paika stardijärjestus. Kahjuks puudus stardist auto nr. 6 - Indrek Aaviku ja Neeme Järvpõllu masin, mis peale ajasõite mootoririkke tõttu rajalt ära tuli.

Kulli seljatagant kolmandalt positsioonilt startinud James Herne üritas stardilipu lehvides Kullile kannule saada, kuid Aivar Linnamäe sõitis oma trajektoori ja ei märganud, et auto nr.5 jõudis juba talle peaaegu kõrvale, mistõttu käis korraks plekimõlkimine, mis aga loomulikult ei takistanud võistluse jätkamist.

Esimesed ringid püsisid esimesed kolm autot üksteise kannul, Peep Päädam oli veidi maha jäänud. Siis tegi James Herne ühes kurvis spin'i ning Kull ja Linnamäe läksid oma teed. Siis aga eksis Linnamäe ühes kurvis ja sõitis rajapiirde kummidesse - tulemuseks purunenud radiaator ja veepumba rihm. Auto nr.1 oli sunnitud rajalt lahkuma, et mitte viga teha mootorile, mis enam jahutust ei saanud.

Rohkem kohtade vahetusi ette ei tulnud ja Raido Kull sai teenitult võistluselt 10 punkti.

Koht juht tiim kval.aeg aeg punkte
1 Raido Kull Kullipesa 51,51 16:42:00 10
2 James Herne Carmus Tuning 53,16 +00:00:50 6
3 Peep Päädam PP Racing 55,13 1 ring 4
  Aivar Linnamäe Magnum Racing 52,57 katk.  
  Indrek Aavik Sami Racing 53,64 katk.  

28.03.02 Hooaja avamine, Tallinn, restoran "Piknik"

Traditsiooniliselt koguneb klubi iga aasta alguses esimest korda klubi sünnipäeval, seega 28.märtsil.

Seekordse kokkutuleku peaeesmärgiks oli uue klubi juhatuse kinnitamine üldkogu poolt. Klubi juhatusest lahkusid omal soovil Oliver Herne ja James Herne.

Põhjus lihtne - Hernete firma Carmus Tuning tegeleb niigi igapäev hommikust õhtuni Porschede müügi ja hooldusega, mistõttu meestel enam Porsche-klubi juhtimiseks jaksu üle ei jäänud.

Uued liikmed klubi juhatuses on Janek Part ja Joona Saluveer. Klubi juhatuse kolmas liige Toomas Kiisküla jäi oma ametipostile edasi.